ROZPOCZYNASZ / WZNAWIASZ

WYKREŚLASZ / ZAWIESZASZ

prowadzenie pozarolniczej

działalności gospodarczej

 

Przeczytaj koniecznie!

 

Informacja dla płatników składek

 

Przypominamy, że rozpoczynając lub wznawiając działalność gospodarczą, jesteś jako płatnik składek zobowiązany złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

 

Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność od pierwszego dnia danego miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami.

 

Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz działalność w trakcie miesiąca, to składasz za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pomniejszonymi proporcjonalnie  składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz pełną kwotą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za następny miesiąc natomiast zobowiązany jesteś złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami.

 

Na podstawie tak złożonych dokumentów ZUS będzie mógł sporządzać za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za następne miesiące.

 

Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność w trakcie miesiąca, jako płatnik składek złóż za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

 

Jeśli wykreślasz lub zawieszasz działalność od pierwszego dnia następnego miesiąca i jesteś zwolniony ze składania ZUS DRA, Zakład sporządzi za Ciebie dokumenty rozliczeniowe za ostatni miesiąc prowadzonej działalności.

 

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń

Powrót

Załączniki

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Informacja ZUS
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miasta Knurów
Informację opublikował:Lidia Labocha-Kozar
Data publikacji:29.12.2015 14:10
Wytworzył lub odpowiada za treść:ZUS
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Lidia Labocha-Kozar
Data aktualizacji:29.12.2015 14:11