Knurów, 21.05.2020 r.

MOPS - 602/02/20

INFORMACJA O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

 

Gmina Knurów - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, działając na podstawie art. 93 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. – Prawo zamówień publicznych (PZP) (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 z późn. zm.)

 

 

zawiadamia, że

 

unieważnia się na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 PZP postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Realizacja usług wspierania rodziny w Centrum Wsparcia Inicjatyw Społecznych w Knurowie w ramach projektu „Centrum Wsparcia Inicjatyw Społecznych” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla Osi Priorytetowej IX – Włączenie społeczne, dla Działania 9.2. – Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, dla Poddziałania 9.2.1 – Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – ZIT.”., ponieważ postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

 

UZASADNIENIE

            Zamawiający wszczął ww. postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 39, w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004  r. – Prawo zamówień publicznych, zamieszczając w dniu 06.05.2020 r. ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym  w swojej siedzibie tj. na tablicy ogłoszeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Knurowie przy ul. Ks. A. Koziełka 2 oraz na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej, a także  wypełniając obowiązek ustawowy wynikający z art. 40 ust. 2, w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 537510-N-2020.

Termin składania ofert wyznaczono na dzień 14.05.2020 r., godz. 10:00, w Miejskim Ośrodku Pomocy
Społecznej przy ul. Ks. A. Koziełka 2, 44-190 Knurów, Sekretariat, I piętro, pok. 24.

            W postępowaniu złożone zostało łącznie dziesięć ofert, a mianowicie:

  1. dla części I:

- Ośrodek Nauczania Języków Obcych „Języki Świata” Katarzyna Anna Rokicka,
15-002 Białystok, Sienkiewicza 49

- Fundacja Psychocenter, 62-800 Kalisz, Rumińskiego 3

- RAJOS CONSULTING Rafał Stelmasik, 37-550 Radymno, Budowlanych 3

- MY SKY Marika Cielas,  98-300 Wieluń, Wrocławska 44, Dąbrowa

- Agata Janina Pawłowska-Giermak, 44-194 Knurów, Kosmonautów 16d/13

  1. dla części II:

- Kancelaria Adwokacka Gabriela Danecka, 40-038 Katowice, Józefa Lompy 22/3

- Kancelaria Prawna Emediator Legal Bratek, Kokoszka, Swiderska sp.k., 44-100 Gliwice, Dunikowskiego 10

- MY SKY Marika Cielas, 98-300 Wieluń, Wrocławska 44, Dąbrowa

- Młynarczyk, Laburda, Augustyniak Kancelaria Radców Prawnych sp. p., 41-800 Zabrze, Roosevelta 81

  1. dla części III:

- Dietetyk Paweł Horowski, 33-300 Nowy Sącz, Mieszka I 7

  1. dla części IV:

- MY SKY Marika Cielas, 98-300 Wieluń, Wrocławska 44, Dąbrowa

- LOGOS Bożena Nowak, 44-194 Knurów, Szarych Szeregów 3

            Po otwarciu ofert, w trakcie trwania czynności ich badania, Zamawiający powziął informację
 o rozbieżnościach pomiędzy ogłoszeniem o zamówieniu zamieszczonym w Biuletynie Zamówień Publicznych, a Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia.

 

W ogłoszeniu w sekcji III.2) Zamawiający określił następujące podstawy wykluczenia:

  1. w pkt. III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp,
  2. w pkt. III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp Tak: Zamawiający przewiduje następujące fakultatywne podstawy wykluczenia:
    1. Tak (podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp)
    2. Tak (podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Pzp)
    3. Tak (podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp).

Natomiast w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) z dnia 30.04.2020 r. w rozdz. V ust. 2 Podstawy wykluczenia zostały określone następująco:

Podstawy wykluczenia:

1)  Zamawiający wykluczy z postępowania Wykonawcę/ów w przypadkach, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 12-23 ustawy (przesłanki wykluczenia obligatoryjne).

Zamawiający w SIWZ nie wskazał, że przewiduje wykluczenie wykonawców na podstawie przesłanek fakultatywnych, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1, 4 i 8 ustawy PZP.

 

Kolejna rozbieżność dotyczy wymaganych przez Zamawiającego dokumentów, a mianowicie w ogłoszeniu w pkt III.3 Zamawiający zaznaczył, że nie wymaga przedłożenia przez Wykonawców oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu.

Natomiast w SIWZ w rozdz. V ust. 4 pkt 4.1 Zamawiający wymaga, w celu wykazania braku podstaw
do wykluczenia (przesłanek wykluczenia obligatoryjnych) z postępowania o udzielenie zamówienia
oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu, załączenia aktualnego na dzień składania ofert oświadczenia. Informacje zawarte w Oświadczeniach stanowią  potwierdzenie, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu.

Ustawa Prawo zamówień publicznych w swej treści określa minimalny zakres informacji, jakie powinny zostać zawarte w ogłoszeniu o zamówienie publiczne oraz w SIWZ. Zgodnie z art. 41 PZP ogłoszenie powinno zawierać m.in. warunki udziału w postępowaniu, podstawy wykluczenia, wykaz oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia. Z kolei art. 36 ust. 1 PZP stanowi, że specyfikacja istotnych warunków zamówienia powinna zawierać m.in. warunki udziału w postępowaniu, podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 5, a także wykaz oświadczeń lub dokumentów, potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia W związku z powyższym można zauważyć, że ustawa PZP wymaga od zamawiającego, aby ten zarówno w ogłoszeniu, jak i SIWZ zawarł tożsame informacje o zamówieniu.

Podkreślenia wymaga, że wykonawcy zapoznając się tylko z ogłoszeniem o zamówieniu mogą podjąć decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu albo - widząc zbyt małe szanse na wygranie postępowania - mogą podjąć decyzję o nie braniu udziału w postępowaniu. Analogicznie mogą postąpić wykonawcy, którzy swą decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu podejmować będą wyłącznie na podstawie treści SIWZ wychodząc z założenia, że przepisy nakładają na zamawiającego obowiązek zachowania jej zgodności z brzmieniem ogłoszenia o zamówieniu. Nie ulega również wątpliwości, że informację o warunkach udziału w postępowaniu oraz podstaw wykluczenia należy uznać za jedne z najbardziej istotnych z punktu widzenia wykonawców. Zamawiający określa bowiem w ten sposób krąg potencjalnych wykonawców, którzy mogą ubiegać się o udzielenie zamówienia. W związku z tym rozbieżność między ogłoszeniem o zamówieniu a specyfikacją w zakresie podstaw wykluczenia polegająca na tym, że w ogłoszeniu znajduje się znacznie szerszy katalog przesłanek niż w SIWZ, nie może być uznana za niemającą wpływu na wynik postępowania. Nie można wykluczyć bowiem sytuacji, że istnieją takie podmioty, które uznały na podstawie analizy ogłoszenia, że nie są zainteresowane braniem udziału w postępowaniu, gdyż nie będą w stanie wykazać braku podstaw wykluczenia. Te same podmioty, przy braku wskazania fakultatywnych przesłanek wykluczenia w SIWZ, mogłyby być zainteresowane złożeniem ofert.

            Ponadto brzmienie siwz i wskazany w niej sposób obliczenia kryterium oceny w połączeniu z treścią ogłoszenia o zamówieniu jak i samymi niejasnościami co do podziału obliczania kryterium ilości lat doświadczenia osoby wyznaczonej do prowadzenia zajęć powoduje, iż Zamawiający powinien rozważyć możliwość unieważnienia postępowania.

Obecne brzmienie siwz w zakresie obliczenia ceny dot. lat doświadczenia osób wykonujących zadanie powoduje, że brak jest możliwości porównania oferty poszczególnych wykonawców co stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji.

            Ponadto na podstawie składanych ofert jednoznacznie nie wynika kogo dotyczy ilość lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć z przedmiotowego zakresu osoby wyznaczonej do realizacji zajęć,  tj. nie jest uszczegółowiony wykaz osób, które będą świadczyć zakres usług w imieniu Wykonawcy.

            Dodatkową przesłanką dopuszczalności unieważnienia postępowania jest niemożność usunięcia wady. Zgodnie z art. 38 ust. 4 zd. 1 ustawy zamawiający może zmienić treść siwz jedynie przed upływem terminu składania ofert, zaś z art. 12 ustawy wynika, że również zmiana ogłoszenia może być dokonana tylko przed upływem terminu składania ofert. W niniejszym postępowaniu bezsporne jest, że termin składania ofert już upłynął, zatem brak jest możliwości usunięcia wady przez zmianę czy to treści ogłoszenia o zamówieniu, czy zmianę treści siwz.

            Zgodnie z dyspozycją art. 93 ust. 1 pkt 7 Pzp Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeśli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

            Zamawiający informuje, że zaniechał dalszych czynności oceny ofert, gdyż w przedmiotowym postępowaniu nie dochodzi do rozstrzygnięcia postępowania i wyboru najkorzystniejszej oferty.

              W związku z powyższym zasadnym jest unieważnienie przedmiotowego postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 pzp.


Małgorzata Cisek Sopel
Dyrekotr MOPS Knurów

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Informacja o unieważnieniu postepowania - dot. postepowania Nr 602/02/20
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miasta Knurów
Informację opublikował:Agata Twardawa
Data publikacji:25.05.2020 14:44
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:21.05.2020
Informację aktualizował:Agata Twardawa
Data aktualizacji:25.05.2020 14:44