D O M O W A      S E G R E G A C J A     O D P A D Ó W

 

Największą efektywność segregacji odpadów można uzyskać u samego źródła, a więc szczególnym obiektem zainteresowania powinien stać się kuchenny kosz na odpady. Szczególne znaczenie ma tutaj wydzielenie frakcji organicznej (bioodpadów), gdyż mieszanie jej z odpadami nieorganicznymi powoduje praktyczną nieprzydatność gospodarczą takiej mieszanki i szereg problemów związanych z jej zagospodarowaniem i utylizacją.

Naśladując dobre przykłady, najbardziej optymalną formą preselekcji odpadów domowych (biurowych) jest wprowadzenie podzielonych na komory kuchennych koszy (pojemników) na odpady lub specjalnych zestawów wieszakowo-workowych.

Segregacja odpadów w gospodarstwach domowych jest najskuteczniejszą metodą rozdzielenia surowców wtórnych. W ten sposób chronimy środowisko, racjonalniej wykorzystując jego zasoby, a także redukujemy koszty związane z zagospodarowywaniem odpadów.

Jedną z sygnalizowanych przyczyn, jakie uniemożliwiają segregację odpadów w domach, mieszkaniach, jest brak miejsca do wykonywania tych czynności. Przeciętne kuchnie w mieszkaniach są zbyt małe, aby umieścić w nich kilka pojemników do segregowania odpadów.

Nie powinno to jednak stanowić dla nas usprawiedliwienia, można bowiem spróbować ten problem rozwiązać korzystając z kilku praktycznych wskazówek na temat sortowania odpadów w domu. Oto one :

  • Na początku zorientuj się, gdzie najbliżej usytuowane są pojemniki do segregacji,

  • Jeśli masz mało miejsca w mieszkaniu, postaraj się zaplanować każdego dnia wyniesienie odpadów do pojemników. Możesz to zrobić idąc codziennie do pracy, szkoły, na uczelnię, na spacer, tak by przejść w pobliżu pojemników. Dzięki temu nie będziesz musiał przeznaczać dodatkowego miejsca w domu na gromadzenie odpadów. Posegregowane opakowania z jednego dnia, nie zajmą wiele przestrzeni.

  • Możesz mieć w mieszkaniu trzy pojemniki: jeden kubeł przeznacz na odpady niesegregowalne, drugi na surowce wtórne a trzeci na bioodpady. Surowce możesz  posegregować już przy pojemnikach do tego przeznaczonych, wyrzucając odpowiedni rodzaj śmieci do odpowiedniego pojemnika.

  • Innym rozwiązaniem jest segregowanie odpadów w różnych częściach domu. Odpady niesegregowalne wyrzucaj tam gdzie zawsze, natomiast w przedpokoju możesz mieć pojemnik, worek na puszki, butelki PET, makulaturę. Gromadząc śmieci do worków, które potem wyrzucasz do pojemnika na plastik, nie zajmiesz wiele miejsca w mieszkaniu. Pamiętaj o wylewaniu całej zawartości puszek i butelek, unikniesz wyciekania pozostałości i brzydkich zapachów.

  • Spróbuj choć przez tydzień wprowadzić zasady segregacji odpadów i przekonaj się, czy jest to kłopotliwe i jakich odpadów produkujesz najwięcej. Może się okazać, że nie potrzebny ci dodatkowy pojemnik na plastik, czy szkło, ponieważ butelek, słoików nie używasz zbyt wiele i wystarczy odłożyć je wspólnie do osobnego worka.

  • Dokładnie opróżniaj, mycie nie jest to konieczne,  wszystkie opakowania po płynnej zawartości – sprawią mniej kłopotu w czasie przechowywania.

  • Zgniataj wszystkie puste opakowania bardzo starannie – zajmą mniej miejsca w domu i potem w drodze do recyklingu.

  • Zauważ, że konkretne rodzaje odpadów produkujesz w różnym tempie. Powoduje to, że na wiele z nich potrzebujesz znacznie mniej miejsca w domu niż Ci się wydaje. Dzięki temu również ich wynoszenie przestaje być uciążliwe. W praktyce zwykłe śmieci wynosisz codziennie, a szkło, plastik PET i papier – nawet raz na tydzień lub co dwa  tygodnie.

  • Szkła nigdy nie tłucz w domu – będzie przecinało worki foliowe, w których przenosisz je do pojemników zbiorczych.

  • Baterie zbieraj w szklanym pojemniku, zwykle wystarczy szklanka. Kiedy uzbiera się pełna możesz się ich ekologicznie pozbyć przy okazji wizyty w sklepie wyposażonym w odpowiedni pojemnik lub wrzucić do czterech MPE zlokalizowanych na terenie  miasta.  Poza tym staraj się używać akumulatorków.

  • Podczas porządkowania domowej apteczki odłóż przeterminowane leki do osobnego woreczka. Podczas najbliższej wizyty w aptece wrzuć je bezpłatnie do specjalnych pojemników.

  • przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oddaj zużyty bezpłatnie sztuka za sztukę tego samego rodzaju w punktach sprzedaży. Możesz także dostarczyć sprzęt osobiście do PSZOK   przy ul.Szybowej 44, gdzie sprzęt zostanie przyjęty bezpłatnie.

  • Odpady wielkogabarytowe takie jak stare meble i odpady  budowlane to inny kłopot.  Odpady budowlane powinienieś na własny koszt dostarczyć do PSZOK, gdzie w ilości do 2 ton na rok z jednej nieruchomości  zostaną przyjęte bezpłatnie.  Odpady wielkogabarytowe możesz na bieżąco dostarczyć do PSZOK gdzie zostaną przyjęte bezpłatnie. W zabudowie jednorodzinnej odpady wielkogabarytowe są także odbierane bezpośrednio z nieruchomosci przez firmą wywozową 3 razy w roku zgodnie z przyjętym harmonogramem.   Oddając odpady do PSZOK musisz  okazać obsłudze punktu  elektroniczną kartę PSZOK, którą uzyskasz bezplatnie w UM Knurów.  Koszty przyjęcia i unieszkodliwienia odpadów  w PSZOK zawarte w opłacie za śmieci. Pamiętaj że porzucone  śmieci są zawsze początkiem dzikiego wysypiska !!

  • Harmonogramy odbioru odpadów są dostarczane do nieruchomosci jednorodzinnych przez firmę wywozową. Podawane są także do publicznej wiadomości  na stronach internetowych UM Knurów, Zarządców nieruchomości wielorodzinnych i firmy wywozowej.

 

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Domowa segregacja odpadów
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miasta Knurów
Informację opublikował:Beata Lubecka
Data publikacji:04.12.2007 11:38
Wytworzył lub odpowiada za treść:Beata Lubecka
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Beata Lubecka
Data aktualizacji:Brak