Knurów dnia   21.10.2003r.

Protokół Nr 13/2003r.
z posiedzenia Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska RM
odbytego dnia 15.10.2003r.

W posiedzeniu udział wzięło 9 członków komisji – pełny skład. Komisja rozpoczęła pierwszą cześć posiedzenia od wizji lokalnych w terenie, po odbyciu których obradowała w budynku Urzędu Miasta.

W posiedzeniu wzięli  udział pracownicy UM i zaproszeni goście w osobach:

  • Naczelnik Wydziału p. Krystyna Kostelecka
  • Naczelnik Wydziału p. Barbara Zwierzyńska
  • Naczelnik Wydziału p. Alicja Figołuszka
  • Szef Obrony Cywilnej p. Jarosław Wiewiura

Porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Omówienie projektów uchwał na najbliższą sesję RM.
  3. Omówienie pism i korespondencji.
  4. Omówienie i podsumowanie odbytych przed rozpoczęciem posiedzenia wizji lokalnych.
  5. Informacja na temat przygotowania miasta do zimy oraz utrzymania czystości w mieście.
  6. Sprawy różne.

Ad.1 Posiedzenie komisji otworzył przewodniczący Komisji J. Furgoł, od stwierdzenia prawomocności posiedzenia i odczytania protokołu z poprzedniego posiedzenia, do którego obecni nie wnieśli uwag. Następnie przystąpiono do realizacji przyjętego porządku obrad.

Ad.2 Komisja omówiła następujące projekty uchwał:

  • w sprawie wyrażenia zgody na długoletnią, zawartą w trybie bezprzetargowym, dzierżawę nieruchomości komunalnej stanowiącej część działki nr 669 położonej w Knurowie przy ul. Kapelanów Wojskowych. Komisja akceptuje proponowany projekt uchwały,
  • w sprawie zadania inwestycyjnego p.n. „Budowa wodociągu zasilającego osiedle Szczygłowice w Knurowie”. Komisja nie wnosi uwag,
  • w sprawie zmiany Uchwały Nr V/75/2003 Rady Miasta Knurowa z dnia 23 stycznia 2003r. w sprawie zatwierdzenia przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Komisja nie wnosi uwag,
  • w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości małych przedsiębiorców. Komisja nie wnosi uwag,
  • w sprawie utworzenia Stref Aktywizacji Gospodarczej w Gminie Knurów oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie stref.   Komisja nie wnosi uwag,
  • w sprawie ustalenia stawek opłat administracyjnych za wypis z tekstu oraz wyrys z rysunku planu zagospodarowania przestrzennego miasta Knurów. Komisja nie wnosi uwag.

Ad.3 Odczytano i omówiono następujące pisma:

  • pismo pani ........* z  ul. J Matejki ...*. Komisja uzyskała informację od naczelników wydziałów o możliwości rozwiązania istniejącego problemu na ul Matejki. Wynika z nich, że wcześniejsze próby porozumienia z mieszkańcami tej ulicy, w kwestii nieodpłatnego przejęcia drogi przez Gminę, nie przyniosły skutku. Ul. Matejki jest drogą prywatną. Mieszkańcy chcąc ją przekazać Gminie mogą to uczynić jedynie w sposób taki, że wszyscy powinni dojść do porozumienia pomiędzy sobą i zgodnie zrzec się gruntu będącego pod drogą. Jednakże każdy z właścicieli musi mieć prawo do podejmowania takich decyzji, czyli musi posiadać akt własności. Ponadto istnieje problem szerokości drogi, nie posiada ona wymaganych parametrów, nawet jako droga jednokierunkowa. Właściciele nieruchomości którzy w szczególny sposób są sprawcami zawężenia drogi, nie wyrażają woli porozumienia. W istniejącej sytuacji Komisja Gospodarki nie widzi możliwości poparcia wniosku pani.......*.
  • pismo mieszkańców ul. Cichej oraz właścicieli nieruchomości położonej wzdłuż tej drogi, a dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Knurów „Rejon ul. Rakoniewskiego i ul.Wilsona”. 

Pani Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury, przedstawiła szczegółowo przebieg procedury sporządzania projektu planu jak i prowadzonej korespondencji w przedmiotowej sprawie:

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Rejon ulicy Rakoniewskiego i ul. Wilsona” był wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 28.04.03r do  26.05.03r.   W projekcie planu ul. Cicha została przyjęta jako droga dojazdowa, wewnętrzna o szerokości 5,5m i określona symbolem 042 D i 045D.
  2. Zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, każdy, którego interes prawny lub uprawnienia zostały naruszone przez ustalenia przyjęte w ww. projekcie planu, może wnieść zarzut w terminie 14 dni po upływie okresu wyłożenia planu.
  3. Z takiej możliwości skorzystało kilku mieszkańców  tego rejonu i właścicieli nieruchomości niezabudowanych położonych przy ul. Cichej i złożyli zarzut do projektu planu dotyczący, pozostawienia istniejącej szerokości ul. Cichej około 4,0m.
  4. Prezydent Miasta Knurów rozpatrywał wszystkie zarzuty, które zostały wniesione do przedmiotowego planu.  Odnośnie zarzutu wniesionego przez mieszkańców ul. Cichej: Ostateczne rozstrzygniecie uwarunkowane zostało opracowaniem wariantowych rozwiązań układu komunikacji w tym rejonie. Opracowano trzy warianty proponowanych rozwiązań komunikacji w tym rejonie, które mogłyby być przyjęte w projekcie planu, wraz z pismem wyjaśniającym odnośnie obowiązujących przepisów szczególnych. Zostały przesłane osobom wnoszącym zarzut oraz pozostałym mieszkańcom ul. Cichej i właścicielom nieruchomości niezabudowanych. W proponowanych rozwiązaniach przyjęto szerokość 5,0m w liniach rozgraniczających dla drogi dojazdowej ul. Cichej lub zniesienie jednostki planu przeznaczonej pod drogę i pozostawienie rozstrzygniecia dojazdu do działki budowlanej,  indywidualnie przez poszczególnych właścicieli nieruchomości, w oparciu o obowiązujące przepisy szczególne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – DZ.U. z 2002 Nr 75 – dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo – jezdnego, pod warunkiem, że ma szerokość nie mniejszą niż 5,0m). 
  5. W odpowiedzi na powyższe pismo mieszkańcy nie zaakceptowali żadnej propozycji i nadal podtrzymali swoje stanowisko odnośnie pozostawienia w projekcie planu istniejącej szerokości ul. Cichej około 4,0m.
  6. Wobec zaistniałej sytuacji Prezydent Miasta Knurów odrzucił zarzut mieszkańców ul. Cichej dotyczący pozostawienia szerokości drogi dojazdowej 4,0m, mając na względzie kształtowanie przestrzeni miasta przy zapewnieniu bezpieczeństwa jego obecnych  i przyszłych mieszkańców.
  7. W celu umożliwienia funkcjonowania i możliwości dalszego rozwoju na tym terenie, ostatecznie zostały przyjęte następujące ustalenia w ww. projekcie planu, a dotyczące dostępu do drogi publicznej dla rejonu ul. Cichej:

    a) zniesiono jednostki planu z przeznaczeniem pod drogę dojazdową – symbol planu 042 D           i 045D,

     b) przyjęto w tekście planu  ustalenia: „W przypadku braku wytyczonych w planie dróg             dojazdowych przyjmuje się szerokość dojazdu do terenów budowlanych wynikającą            z przepisów szczególnych. W wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych istniejącym           zagospodarowaniem terenu (zabudowa, ogrodzenie), po uzgodnieniu z rzeczoznawcą           ds. ppoż., dopuszcza się możliwość czasowego użytkowania drogi dojazdowej i dojazdu           o istniejącej szerokości, lecz nie mniejszej niż 4,0m, do czasu zmiany zagospodarowania           terenu np. realizacji nowego ogrodzenia”,

      c) Jednocześnie poinformowano wnioskodawców o rozpatrzeniu odrzucenia zarzutu przez Radę           Miasta Knurów, a o terminie sesji zostaną poinformowani odrębnym pismem.

Po wysłuchaniu bardzo szczegółowej relacji, członkowie Komisji Gospodarki jednogłośnie poparli słuszność decyzji Prezydenta Miasta Knurów odrzucającego zarzut mieszkańców ul. Cichej, gdyż nie można akceptować docelowych rozwiązań w projekcie planu, który po zatwierdzeniu przez Radę Miasta będzie stanowił prawo miejscowe, niezgodnie z przepisami szczególnymi obowiązującymi w okresie opracowywania planu. 
Przedmiotowa sprawa będzie rozpatrywana na sesji Rady po przygotowaniu uchwały przez Prezydenta Miasta Knurów.

  • Pismo Powiatu Gliwickiego w sprawie dróg powiatowych, chodników i ekspertyzy mostu na rzece Knurówka. Powiat informuje, że gdy uzyska środki  finansowe przystąpi do wykonania niezbędnych prac.  Pismo jest wynikiem przekazania wniosków z ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki do Starosty Powiatu oraz do Komisji Gospodarki przy Radzie Powiatu. Komisja przyjęła informacje zawarte w piśmie, nie wnosząc uwag.
  • Komisja zapoznała się z dwoma pismami w których zawarte są odpowiedzi mieszkańcom ul. Wolności, Plebiscytowej i Placu Powstańców Śląskich w sprawie modernizacji nawierzchni tych dróg, oraz w sprawie budowy wodociągu w bocznej ulicy Wolności. Z odpowiedzi wynika, że możliwe jest usatysfakcjonowanie mieszkańców w zależności od posiadanych środków finansowych w budżecie Gminy na rok przyszły. Komisja przyjęła zawarte w piśmie informacje bez uwag.
  • Pismo Górnośląskich Zakładów Energetycznych S.A. (dział M.S.S.). Komisja otrzymuje w piśmie informacje odnośnie podjętych działań w celu utrzymania porządku i koszenia traw w rejonie stacji transformatorowych na terenie Knurowa. Komisja nie wnosi uwag.
  • Pismo Fundacji na Rzecz Rozwoju Miasta Knurowa. W piśmie Zarząd Fundacji wyjaśnia sposób wykorzystania pieniędzy których Fundacja oczekuje jako dotacji z budżetu Gminy w przyszłym roku, zapewniając jednocześnie, że pieniądze te w przypadku ich uzyskania nie będą przeznaczone na spłatę zadłużenia Fundacji. Członkowie komisji poddali w wątpliwość cel wykorzystania pieniędzy, określony w piśmie, rozważając czy organizacja szkoleń i warsztatów kwalifikacyjnych jest zadaniem Gminy czy Powiatu?. Komisja przyjęła pismo jako informację, licząc na wyjaśnienie tej kwestii w trakcie rozpatrywania  pisma przez Prezydenta Miasta.
  • Komisja została zapoznana z ekspertyzą budowlaną stanu technicznego budynku pływalni położonej w Knurowie przy ul. Szpitalnej 10. Zapoznano komisję z kosztami utrzymania krytego basenu w Szczygłowicach, które wynoszą 504.235.64 zł, są to koszty stałe. Natomiast uzyskane dochody to kwota 89.789.00 zł. Wynika jednoznacznie z rachunku ile Gmina dopłaca do jednego basenu, oraz wiadomym jest ile dopłacić trzeba będzie do dwóch basenów, wiadomo również, że będą to koszty stałe, które będzie ponosić każdy samorząd w kolejnych kadencjach. Komisja w trakcie dyskusji rozpatrywała możliwość budowy nowego basenu na terenach własnych czyli Gminy. Poddano tu propozycję budowy basenu na terenie parku zabaw dla dzieci przy ul Dworcowej, naprzeciw stadionu sportowego klubu „Concordia”, lub w rejonie MSP-9 gdzie wszystkie knurowskie szkoły mają  blisko. Argumenty przemawiające za budową nowego basenu na terenach gminnych są następujące:  
    - pozapewnieniu środków finansowych w budżecie miasta na rok przyszły, można natychmiast przystąpić do przeprowadzenia procedury przetargowej na wykonanie projektu oraz przystąpić  do budowy nowego basenu.
    Komisja uważa, że w chwili obecnej obiekt basenu nie stanowi własności Gminy, więc 
    -proces przejmowania obiektu jest trudny do przewidzenia w czasie, zwłaszcza, że ostateczną decyzję o przekazaniu obiektu Gminie, podejmuje Wojewoda. Nie istnieje również żadna gwarancja, że obiekt zostanie przekazany Gminie nieodpłatnie.
    -Mając na uwadze natychmiastową potrzebę ogrzewania i pilnowania obiektu, trzeba ponieść koszty w kwocie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie  z budżetu Gminy, których w budżecie nie ma. Zważywszy, że może zostać przeprowadzona kontrola ze strony jednostek nadzoru np. RIO, natychmiast może być postawiony Gminie  zarzut niegospodarności finansami publicznymi. Nawet w przypadku użyczenia Gminie tego obiektu  przez Starostwo Powiatowe nadal nie jesteśmy jego właścicielem, więc nie jest celowe inwestowanie w  obiekt w chwili obecnej. 
    -Analizując ekspertyzę sporządzoną dla potrzeb Gminy dot. uruchomienia basenu, Komisja uważa, że może ona być nieaktualna w chwili braku ogrzewania obiektu w okresie zimy, kiedy mrozy spowodują zniszczenia instalacji napełnionych wodą. Koszty remontu i napraw wówczas znacznie się podniosą, więc w efekcie takich zmian ekspertyza stanie się nieaktualna, a już wydano na nią pieniądze Gminy.
    -Komisja proponuje ponadto przeprowadzenie rozeznania kosztów budowy nowego basenu.Mając na uwadze kwotę ok. 5 mln złotych, określoną w ekspertyzie na remont starego basenu,Komisja pragnie poznać wielkość kwoty,potrzebną na wybudowanie nowego basenu.
    -Przewodniczący Komisji zapoznał obecnych ze sprawą spotkania z knurowskimi przedsiębiorcami w dniu 6 października br. Na w.w. spotkaniu omawiana była również między innymi sprawa możliwości wybudowania basenu z elementami infrastruktury towarzyszącej, nawet w tym samym miejscu. Lecz warunkiem dokładnego rozpoznania tych możliwości jest zorganizowanie podobnego spotkania o charakterze roboczym. Po przeprowadzonym głosowaniu, Komisja postanowiła nie przejmować krytego basenu w Knurowie przy ul. Szpitalnej 10, pozostawiając decyzję w sprawie sprzedaży Staroście Gliwickiemu, zaznaczając jednocześnie, że funkcja basenu krytego może być zachowana a prowadzona działalność nie może być uciążliwa dla mieszkańców. Przeciw przejęciu basenu głosowało 4 członków komisji, za przejęciem było 2, wstrzymało się 3.

Ad. 4 Omówienie  wizji w terenie i  wnioski:

  • Budynek znajdujący się przy ul. Bolesława Prusa, przejęty przez Gminę w przeszłości od KWK "Knurów". Komisja stwierdza, że budynek znajduje się w stanie ogromnej  dewastacji, budowla jest pozostawiona na etapie stanu surowego, brak fragmentów schodów i elementów stropu oraz posadzki. Poruszanie się po budynku stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Brak ponadto elementów drewnianych stropu,  na skutek  kradzieży lub dewastacji. Cały obiekt, pomimo zamkniętej bramy jest dostępny dla osób postronnych. Co może w konsekwencji doprowadzić do katastrofy. Z uwagi na to, że teren i obiekt jest własnością Gminy i MOSIR jako administrator nieruchomości odpowiada za ewentualne niepożądane zjawiska,  mogące mieć miejsce na tym obiekcie, Komisja uważa, że należy podjąć niezwłocznie działania w celu rozwiązania istniejącego problemu jego utrzymania i zagrożenia dla ludzi.
    W tym celu Komisja proponuje:
    Porozumieć się z firmami sąsiadującymi z terenem przedmiotowego obiektu w celu jego sprzedaży pod usługi prowadzone przez te firmy. Z wizji wynika, że plac magazynowy dwóch firm „Compleks” i prawdopodobnie „Sanit”, ściśle przylega do nieruchomości Gminy który jest przedmiotem wizji. W przypadku braku porozumienia z w.w. firmami w kwestii sprzedaży obiektu, Komisja proponuje ogłosić przetarg na sprzedaż  obiektu. W razie braku wyłonienia tą drogą nabywcy i nie sprzedania obiektu, nawet  z wolnej ręki, Komisja proponuje budynek zburzyć, teren uporządkować i ponownie rozważyć możliwość zagospodarowania w inny sposób lub zgodnie z obowiązującą procedurą sprzedać jako pusty plac.
  • Teren po wybuchu gazu w budynku przy ul. Słoniny. Propozycje  zagospodarowania terenu  przedstawiła p. naczelnik Krystyna Kostelecka. Przewiduje się więc:
  1. Zorganizowanie przetargu z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniowo - usługową o charakterze zabudowy bliźniaczej lub zabudowę o charakterze usługowym z możliwością mieszkania na piętrze.
  2. Przeniesienie istniejącego placu zabaw dla dzieci  przy ul Dworcowej, a uwolniony tą drogą teren przeznaczyć pod zabudowę usługową, co może stanowić atrakcyjny teren po zrealizowaniu zjazdu z autostrady A-1.

Jakiekolwiek działanie w celu zagospodarowania terenu pozyskanego w wyniku rozbiórki uszkodzonego budynku musi być poprzedzone  wykonaniem rozgraniczenia terenu, likwidacji pozostałości po ogrodach przydomowych i zarezerwowaniu ewentualnych środków finansowych na przeniesienie placu zabaw. Komisja przyjęła do wiadomości informację o przystąpieniu do rozgraniczenia terenu w celu jego właściwego zagospodarowania.

  • Plac po rozebranym przedszkolu „ciechanowskim” mieszczącym się przy ul K Wielkiego. Komisja została zapoznana przez panią naczelnik Alicję Figołuszka z planami zagospodarowania tego terenu. Z uzyskanych informacji wynika, że teren przeznaczony jest do sprzedaży pod obiekty o charakterze usługowym. Komisja akceptuje proponowane plany zagospodarowania.
  • Teren garaży blaszanych przy ul. Damrota. Komisja uważa, że blaszane garaże z terenu miasta mogły by być przeniesione na obrzeża miasta czyli właśnie na w.w. plac garaży blaszanych , włącznie z garażami przy ul. Powstańców. Komisja uważa, że należy sprawdzić w planie zagospodarowania tego terenu czy ta inicjatywa jest możliwa. Uczestnicząca w posiedzeniu p. naczelnik Krystyna Kostelecka oświadczyła, że sprawa zostanie rozpoznana.

Ad. 5 Informacje na temat przygotowania miasta do zimy oraz utrzymania czystości w mieście przedstawiła Komisji p. Naczelnik Barbara Zwierzyńska i Szef Obrony Cywilnej p. Jarosław Wiewiura. Głównym tematem dyskusji była kwestia oczyszczania dróg w okresie zimowym. Poinformowano również komisje,iż na terenie Knurowa w okresie zimowym zostanie utworzone 50 dodatkowych miejsc noclegowych, z których będzie można skorzystać w nagłych wypadkach. Osobą korzystającym z tej formy pomocy będzie przysługiwał dodatkowo ciepły  posiłek. Komisja oceniła pozytywnie stan utrzymania czystości w mieście jak również stan przygotowania do zimy. na zadawane przez radnych pytania odpowiadali pracownicy U.M.
Komisja przyjęła informację bez uwag, nie zgłoszono również w tej sprawie wniosków.

Ad. 6 W sprawach rożnych odczytano zaproszenie Dyrekcji Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie na III Biesiadę Śląską u Tereski „Zolyty i smowy”, która odbędzie się 18 października 2003r.
Przewodniczący Komisji przypomniał o podjętej na ostatnim posiedzeniu inicjatywie reaktywowaniu prowadzonym w latach ubiegłych konkursie pn. „O piękniejszy Knurów”.
Komisja otrzymała w tym celu stosowną uchwałę RM i regulamin prowadzenia konkursu. Przewodniczący zapowiedział, że po zapoznaniu członków komisji z materiałami, praca nad tym tematem odbędzie się na kolejnym  posiedzeniu komisji w dn. 12.11.2003 r.
W dalszej części posiedzenia rozpatrywano wnoszone na ręce radnych wnioski mieszkańców odnośnie sprzedaży budynków gminnych III i IV kolonii, które wyłączono ze sprzedaży przeznaczając je w przyszłości na budynki z mieszkaniami o charakterze socjalnym. Mieszkańcy argumentują swoje racje tym, że złożyli wnioski o wykup całych budynków jeszcze przed podjęciem uchwały RM o ich wyłączeniu ze sprzedaży. Komisja przychyla się do prośby mieszkańców,lecz w tym przypadku potrzebne jest przygotowanie i podjęcie stosownej uchwały RM.
Odrębną sprawą jest zgłoszona przez radnego Emila Szolca sprawa rozeznania możliwości zagospodarowania wolnych pomieszczeń w Górniczym Inkubatorze Przedsiębiorczości w Szczygłowicach. Z uwagi na duży koszt utrzymania niezagospodarowanej części Inkubatora można przeznaczyć pomieszczenia pod wynajem dla osób oczekujących na mieszkania z listy starających się o przydział na mieszkania komunalne. Wielu oczekujących pragnie otrzymać kawalerki lub mieszkania o małej powierzchni, jednakże z uwagi na mały zasób wolnych mieszkań zaspokojenie wszystkich potrzeb jest bardzo trudne. w związku z tym radny E. Szolc poddaje pod dyskusję rozpatrzenie wymienionej możliwości. Komisja akceptuje propozycję rozpatrzenia tego tematu przez właściwy wydział UM.
Wyznaczono następny termin posiedzenia komisji na dzień 12. 11. 2003r. godz. 13.00 - wizja w terenie, godz. 14.00 -  posiedzenie w budynku UM.


*informacja podlega ograniczeniu ze względu
  na prywatność  osoby fizycznej
  zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 06.09.2001r
  o dostępie do informacji publicznej
  (Dz.U. z 2001r. nr 112, poz. 1198 z poźn. zm.)


Protokołował:                                                                                      Przewodniczył:
Eugeniusz Tymoszek                                                                           Jan Furgoł

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr 13/2003 z posiedzenia Komisji Gospodarki
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miasta Knurów
Informację opublikował:Gabriela Dąbrowska
Data publikacji:30.07.2004 14:34
Wytworzył lub odpowiada za treść:Elżbieta Piotrowska
Data na dokumencie:15.10.2003
Informację aktualizował:Gabriela Dąbrowska
Data aktualizacji:11.10.2004 13:17